Celostátní setkání animátorů

Motto: S Janem za Ježíšem

13.–18. 8. 2019
Akce již proběhla.

Laboratoře

 

Proč "Laboratoře"?

Letošní koncept tematických skupin je na CSA připraven v novém kabátě.
Pro jednotné pojmenování jsme zvolili termín „laboratoře“.
U výběru jsme vycházeli i z definice, co vlastně laboratoře je.
Laboratoř je výzkumná, vývojová, vědecká a jiná pracovna (srov. Slovník cizích slov). To odpovídá i našemu záměru:

 • výzkumná – myšleno od slovesa zkoumat; v rámci laboratoří budeme zkoumat/zabývat se věcmi dosavadními a věcmi novými, zkoumat nové možnosti

 • vývojová – myšleno od slovesa vyvíjet (se); budeme se dále formovat, pracovat na sobě, vyvíjet

 • vědecká – myšleno od slova věda; možno ve volně spojit s myšlenkou určitě odbornosti, kvalitních informací

 • pracovna – myšleno od slova práce; laboratoř by měla vést k vytvoření nějakých konkrétních výstupů, k práci ve skupině, praktickému využití nových poznatků

 

Prakticky

V harmonogramu samotného setkání to znamená, že nabízíme 8 druhů laboratoří:

 

Jak se do laboratoří přihlásit

V první řadě je potřeba vyplnit přihlášku na setkání. Vaše přihláška bude následně ve zpracování.
Poté, co zaplatíte účastnický příspěvek, obdržíte e-mailem kód, díky kterému se zobrazí výběr laboratoří,
do kterých se závazně přihlásíte. Po výběru laboratoře již nelze měnit.

 • Účastník si vybere dva druhy laboratoří.

 • Ve středu a ve čtvrtek bude navštěvovat jednu laboratoř, v pátek a sobotu druhou.

 • Laboratoře tedy proběhnou ve dvou cyklech s tím, že jejich náplň bude víceméně obdobná.
  To znamená, že není potřeba hlásit dvakrát na stejnou laboratoř, protože byste slyšeli v podstatě dvakrát totéž.
  Zvolte si proto dvě rozdílné laboratoře.

Každá laboratoř je rozdělena do několika bloků, přičemž každý z nich bude naplněn tematickým programem, který souvisí s tématem ústředním.

 

Z čeho si vybrat

1. společenství

Laboratoř o srdci člověka, které má touhu setkávat se, být, žít s druhými lidmi. O tom, co člověku společenství může dát, a proč stojí za to nebýt jen součástí společenství, ale proč je také důležité společenství budovat a pečovat o ně. Jaký je duchovní přesah společenství a zároveň, co to pro nás znamená v rovině praktické.

2. média

Laboratoř o dnešním světě v odrazu nejen klasických médií a sociálních sítí. Co je cílem médií a proč usilovat o pravdivost sdělení. Jak se orientovat v nespočetném množství informací a jak konkrétně přispět ke kvalitnímu sdílení pravdivého a kvalitního obsahu. Mobilní telefon na několik způsobů – i skrze telefon můžete vytvořit skvělou video pozvánku na vaše akce.

3. grafika & vizuál

Laboratoř plná tipů, jak vyzrát na tvorbu postů na sociální sítě nebo na tvorbu plakátů i propagačních materiálů na různé akce. Co je při takové tvorbě stěžejní, na co se zaměřit, na co si dát pozor – třeba i na autorská práva stažených obrázků. Jak rozpoznat hranici mezi vkusem a kýčem.

4. modlitba

Laboratoř o rozhovoru s Bohem a jedinečnosti každého člověka. V čem můžeme nalézt jednotu modlitby, přestože se každý modlí jinak. Proč vytrvat v modlitbě, přestože můžeme mít někdy pocit, že je nevyslyšená. Jak pracovat s tématem modlitby v různých cílových skupinách, jak modlitbu připravit a jak ji propracovat.

5. evangelizace

Laboratoř zaměřená na hledání cesty, jak svědčit o životě podle evangelia. Co je jádrem dobré evangelizace. Jak se vyvarovat nátlaku na druhé a zároveň umět pravdivě hovořit o Bohu. Jak najít odvahu k rozhovorům na tato témata s nevěřícími lidmi. Jaké máme v dnešní době evangelizační nástroje. Jaká je aktuální situace evangelizace tady a teď.

6. hudba

Laboratoř nejen o notových zápisech, ale hlavně o tom, kde se vlastně vzala touha si zpívat. Kde se rodí hudba a jak nás ovlivňuje. Hudba jako forma modlitby a jako nástroj oslavy Hospodina. Čím je výjimečná a důležitá pro člověka, ale také pro liturgii. V čem spočívá pestrost liturgické hudby a jakým způsobem liturgii doprovázet.

7. selfmanagement

Laboratoř o tom, jak vycházet sám se sebou. Jak přijmout sebe samu. Jak rozvíjet a využívat své dary pro druhé, ale zároveň umět říct ne. Jak rozvrhnout dobře čas, povinnosti i odpočinek a jak nepadnout do spárů prokrastinace. Jak na zdravou sebereflexi.

8. komunikace

Laboratoř o umění naslouchat. Proč je důležité s ostatní komunikovat. Jak sdělit to, co potřebuji, a jak namoci k pochopení. Jak se dobře vyjadřovat a jak na dobrý mluvený projev. Jakým způsobem řešit konflikty. Jak rozpoznat správnou míru asertivity. Jaké je úskalí virtuální komunikace a jak na komunikaci face to face v rozhovoru s pár lidmi i ve větší skupině.

 

 

Píše se o...

Pro sdílení svých zážitků se přihlas nebo registruj na signály.cz.

Mikuláš Mašek

PetrST @Mikina: Co znamená "necpat se do žádné škatulky"?

Mikina Myslela jsem tím to, nesnazit se křečovitě splňovat cizí představy o správném prožívání víry. Na víra.cz byl jednou tento citát: mnoho lidí má problém s modlitbou jen proto, ze se snaží modlit jako někdo jiný...

Václav Vacek

PetrST Takže se CSA ruší?

Vojtěch Orlík Jen se bude zpovídat na jiném místě.

Heléné Myslela jsem, že je to od Tisíckráte😲

smoula
Mikuláš Mašek CSA 2019

10. týden - Duchovní příprava - Odevzdání se

Mikuláš Mašek

Najdi si chvilku času, přečti si úryvek z bible a následný text a zamysli se, jak se události z Janova života mohou zrcadlit v tvém životě. K tomu ti může napomoci otázka či úkol. Na závěr se pomodli přiloženou modlitbu. Přípravu najdeš i v aplikaci…

Mikuláš Mašek CSA 2019

Videodeníček na CSA - Zapoj se i ty!

Mikuláš Mašek

Novinka - Videodeníček na CSA! S blížícím setkáním ti také blíže představujeme další podnětné věci, které tě můžou na setkání potkat. Každopádně tady u téhle novinky si určitě nebudeš muset procvičovat češtinu, ale spíše leštit displej na mobilu!…

Mikuláš Mašek CSA 2019

Hudba – laboratoř pro ty, kdo chtějí poznat její pravidla v liturgii i ty, kdo chtějí povolit uzdu svým emocím

Mikuláš Mašek

Na Celostátním setkání animátorů nebude chybět ani laboratoř věnovaná hudbě. Povede ji trojice kněží: Petr Soukal, Aleš Písařovic a Ondřej Talaš.

Mikuláš Mašek CSA 2019

9. týden - Duchovní příprava - Slabost

Mikuláš Mašek

Najdi si chvilku času, přečti si úryvek z bible a následný text a zamysli se, jak se události z Janova života mohou zrcadlit v tvém životě. K tomu ti může napomoci otázka či úkol. Na závěr se pomodli přiloženou modlitbu. Přípravu najdeš i v aplikaci…

Mikuláš Mašek CSA 2019

Komunikace a selfmanagement – laboratoře pro ty, kteří se chtějí naučit říkat „ne“ i proniknout do tajů komunikace

Mikuláš Mašek

Komunikace a selfmanagement – tyto dvě laboratoře bude mít na Celostátním setkání animátorů na starosti sestra Gabriela Gorčáková. V dalším minirozhovoru se dozvíte, o čem tyto dílny budou.

Mikuláš Mašek CSA 2019

Společenství – laboratoř pro každého, komu záleží na dění v církvi

Mikuláš Mašek

P. Dmytro Romanovský a Anna Dudová se budou v Chotěboři věnovat těm z vás, kteří se přihlásí na laboratoře o společenství. Témata dílny nastínil p. Romanovský.

Mikuláš Mašek CSA 2019

Média a reklama – laboratoř pro ty, kteří chtějí zahájit naprosto božskou kampaň

Mikuláš Mašek

Média a reklama – laboratoř pro ty, kteří chtějí zahájit naprosto božskou kampaň Jste ztraceni v mediálním prostoru? Děláte spoustu akcí, ale nikdo o nich neví? Tak právě pro vás je kampaň věnovaná médiím a reklamě. Na CSA ji povede Pavel Mašek (…