Evangelizace – laboratoř o tom, jak být ve světě a nebýt ze světa

V pořadí třetí představovaná laboratoř se zaměří na evangelizaci. Jak to celé bude probíhat prozradil jeden z vedoucích pater Josef Prokeš, kněz ve farnosti Vodňany a bývalý spirituál Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích.

 


O čem laboratoř bude?

 

Budeme se snažit reflektovat situaci víry a věřícího člověka u nás. Budeme se zamýšlet nad tím, jak je možné, že se v Česku tak málo lidí zajímá o něco tak zajímavého, jako je víra ve smysl života, v blízkého Boha a Boha, který dává věčný život. Budeme hledat, co je na straně církve, a co na straně společnosti. Proč je někdy dialog mezi církví a světem jako dialog mezi němým a hluchým. Po této analýze se budeme snažit hledat cestu, jak to udělat, aby to třeba mohlo fungovat lépe. Budeme se inspirovat textem papeže Františka Evangelii Gaudium. Naše hlavní inspirace nebude žádná PR strategie, ale Ježíš Kristus. On je ta vycházející zpráva od Boha, který se rozhodl oslovit člověka, a tak se vydal do světa. Bude to o tom, jací máme být: když mu budeme více podobni, pak i naše evangelizace bude zajímavější a přístupnější lidem. Takže ne technika na ovládání lidí, ale způsob bytí, způsob života ve víře a z víry tak, aby to bylo zajímavé a oslovující pro lidi z dnešního světa.


 

Pro koho je laboratoř určena?

Pro každého mladého člověka, který je v častém kontaktu s lidmi hledajícími, kteří kladou různé otázky, i pro člověka, který se zamýšlí nad tím, jak v dnešní době srozumitelně hlásat Ježíšovo evangelium. 


 

Co očekáváte od účastníků laboratoře?

Jsme v čase, kdy musíme hodně hledat, v době velkého naslouchání: Božímu hlasu a Písmu, ale také lidem, kteří právě hledají Boha, nebo kteří se o hlásání snaží. Těším se i na naslouchání mladým, na jejich reflexi, jak věci vidí.